dashboard Program

Pátek 18.10.2019
 • 16:00 – 18:30 – registrace – křižová chodba kláštera dominikánů v Olomouci
 • 20:00 – večerní modlitba a oficiální zahájení setkání – kostel Neposkvrněného početí Panny Marie
 • 22:00 – odhadovaný konec večerní modlitby
Sobota 19.10.2019
 • 8:30 – ranní modlitba – kostel Neposkvrněného početí Panny Marie
 • 10:00 – biblické úvody a diskuse ve skupinkách – na různých místech v centru města
 • 12:00 – polední modlitba – kostel Neposkvrněného početí Panny Marie
 • 13:00 – 13:30 – výdej obědů – menza 17. listopadu
 • 14:30 – 1. blok workshopů a přednášek – na různých místech v centru města
 • 16:30 – 2. blok workshopů a přednášek – na různých místech v centru města
 • 18:30 – 19:00 - výdej večeře – menza 17. listopadu
 • 20:00 – večerní modlitba - kostel Neposkvrněného početí Panny Marie
 • 23:00 – odhadovaný konec večerní modlitby
Neděle 20.10.2019
 • 8:00 – ranní modlitba – kostel Neposkvrněného početí Panny Marie
 • 9:30 – biblické úvody a diskuse ve skupinkách – na různých místech v centru města
 • 12:00 – polední modlitba a oficiální zakončení setkání – kostel Neposkvrněného početí Panny Marie
 • 13:00 – mše (dobrovolná) - kostel Neposkvrněného početí Panny Marie
 • 14:15 – 14:30) – výdej obědů (dobrovolné) – menza 17. listopadu

Modlitby jsou přístupné i bez registrací.

V programu může ještě dojít k dílčím změnám.

book Biblické úvody

Biblické úvody se budou konat v sobotu a neděli dopoledne. Proběhnou v 5 nebo 6 skupinách na různých místech Olomouce, přičemž účastníci budou rozděleni podle věku. Biblický úvod je zhruba půlhodinový úvod do pasáže z Písma, na který navážou diskuse a sdílení v menších skupinkách.

Biblické úvody povedou:
- dominikán Kliment Mikulka
- pastor Dalimil Staněk
- Rostislav Pečeňa
- dominikánka Gabriela Vlková
- o. Jiří Pospíšil
- p. Jaroslav Kratka
- dominikán Jan Rajlich

movie Workshopy

V sobotu odpoledne se následně budou ve dvou blocích konat přednášky a workshopy. Účastníci si již v přihlašovacím formuláři zvolí, kterých přednášek nebo workshopů se chtějí zúčastnit (kapacita některých z nich je omezena).

BLOK 1:

Kamil Strak

přednáška
Mladý křesťan ve světě nevěřících
Kaple Božího Těla (mapa č. 8)
Kamil Strak je římskokatolickým knězem. Kněžské povolání ho velmi rychle zavedlo do služby mladým lidem. Ve Staré Vsi sloužil jako ředitel střediska pro mládež a ve své diecézi organizoval řadu mládežnických akcí. V současnosti působí jako ředitel Sekce pro mládež a v rámci katolické církve koordinuje práci s mládeží v celé ČR.

Biblické tance - Věra Kulišťáková

workshop
refektář kláštera dominikánů (mapa č. 2)
Zajímá Vás co jsou biblické tance a jak vypadají? Jde o modlitbu tělem, nemluví jen hlava a ústa, ale celý člověk. Chcete-li se dozvědět více a vyzkoušet si je, není se čeho bát, jde o jednoduché tance složené z kroků a gest, které mají hlubší symboliku.

Zpěvy z Taizé

workshop
Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie (mapa č. 1)
Nic tak nepřivádí ke společenství s živým Bohem jako společná meditativní modlitba zpěvem. Jednoduchost zpěvů Taizé má umožnit všem lidem, kteří se chtějí společně modlit, aby se mohli zpěvem plně zapojit. Workshop, na kterém se účastníci budou moci naučit několik Taizé písní, které zazní na večerní modlitbě, proběhne v rámci zkoušky sboru doprovázejícího Dny důvěry, povede jej dirigent Scholy OP Tobiáš Kučera.

Zbigniew Czendlik

přednáška
Na půdě bez hnoje nic krásného nevyroste
aula Caritas (mapa č. 7)
Zbigniew Czendlik je římskokatolický kněz polské národnosti působící v české republice. Je známý svým osobitým přístupem k víře, náboženství a křesťanským hodnotám. Ve známost vešel zejména díky přátelským vztahům s řadou osobností z oblasti kultury, šoubyznysu a sportu. Vydal dvě knihy a působí rovněž jako moderátor.
V životě jsem toho hodně pohnojil. Lidsky jsem toho pohnojil, pokazil, pohoršil jsem, zklamal, možná i ublížil. Přesto si lze jen těžko představit život bez hnoje. A je jen na nás, jak ten svůj “hnůj” zpracujeme. Mně v tom zpracovávání pomáhá Bůh. Objevil jsem totiž, že On má tu nejdokonalejší firmu pro recyklaci. On nepracuje s dokonalým materiálem nebo polomateriálem, ale jako ten bezdomovec navštěvuje popelnice, hrabe se v nich, vytahuje, co jsme odhodili, a z těchto věcí dělá věci nové. Proto pokaždé, když vidím bezdomovce u popelnice, vzpomenu si na Boha. Když cítím ve vzduchu hnůj, říkám si: „Můj Šéf tady někde blízko maká."

Momenty z života bratra Rogera

promítání filmu
Skautský institut (mapa č. 6)
Šestnáct momentů ze života zakladatele a prvního představeného francouzské komunity Taizé bratra Rogera Schütze od jeho dětství přes příchod do Burgundska za druhé světové války. O každé z etap Rogerova života, které zahrnují i období pochybností a nejistoty, vyprávějí jeho spolubratři, staří přátelé, včetně filozofa Paula Ricceura, duchovní představitelé katolíků i protestantů, nebo například i Rogerova rodná sestra, která v Taizé žila od roku 1941. Snímek nabízí i dosud nezveřejněné rozhovory se zakladatelem ekumenické komunity. Jak uvádějí autoři, je to příběh o muži, který byl vždy ochoten riskovat pro smíření křesťanů a pro chudé.

Leoš Halbrštát

přednáška
přednáškový sál káštera dominikánů (mapa č. 2)
Leoš Halbrštát byl v roce 2009 vysvěcen na trvalého jáhna a sloužil jako vojenský kaplan, nyní působí jako národní ředitel Papežských misijních děl, o nichž bude jeho přednáška. Papežská misijní díla (PMD) jsou církevní nezisková organizace, která pod přímou patronací papeže koordinuje a zajišťuje misijní činnost katolické církve ve všech kontinentech. Činnost PMD vychází z myšlenky, že nejlepší služba, jakou můžeme nabídnout našim bratřím a sestrám, je evangelizace, která jim pomáhá žít a konat jako Boží děti, osvobozuje je od nespravedlností a pomáhá jim ve všestranném rozvoji.

Ellen Makumbirofa

Slam poetry
Čajovna Kratochvíle (mapa č. 3)
Ellen Makumbirofa je křesťanka a úspěšná představitelka slam poetry. Píše také básně, tančí, zpívá a hraje divadlo. Slam poetry je literární performativní žánr na pomezí rapu, stand-upu a divadla. Ellen ve svých vystoupeních otevřeně mluví o rasismu, feminismu a také o náboženství. Během workshopu si budete moct vyslechnout její performaci, ale také se dozvědět o samotné slam poetry nebo zjistit, jak jde dohromady s vírou.

BLOK 2:

Alexandr Flek

přednáška
Strom u řeky: Bible jako thriller
aula Caritas (mapa č. 7)
Překladatel, nakladatel a „vykladatel“ Bible. Snílek, komunikátor a průkopník. Bývalý ateista a bývalý pastor, dnes biblista a kazatel na volné noze. 1 x manžel, 4 x otec, 3 x děd. Více než 15 let vedl překladatelský tým v projektu Bible21. Jeho posledním projektem je Parabible – sbírka evangelijních textů převyprávěných do současných českých kulis, která se stala fenoménem nejen knižního trhu.
Strom u řeky: Bible jako thriller
Pokud vám Bible připadá příliš dlouhá, nepřehledná, zastaralá a nezáživná, možná budete překvapeni. Saša Flek vám ji představí od začátku do konce jako jeden velký vzrušující příběh – ten největší příběh, jaký si kdy lidé vyprávěli. Příběh, který začnete chtít sami vyprávět…

Psi páně anebo Sněz ten film

promítání filmu
Divadlo na cucky (mapa č. 5)
Dokument režiséra Jonáše Vacka, rodáka z Lipníku nad Bečvou se na řád dominikánů dívá z trochu jiného pohledu. Co v dnešní době znamená oblékat dominikánské roucho? Kdo to jsou dominikáni a co tady v 21. století vůbec dělají? Jejich hlavním posláním je hlásat křesťanskou víru. A být s člověkem dnešní doby. Zajímá to ale ještě člověka dnešní doby?

Ikonografie - Jitka Jonová

přednáška
přednáškový sál káštera dominikánů (mapa č. 2)
Samotný pojem ikonografie je odvozen ze dvou řeckých slov, a to eikon a graphen, v doslovném překladu tedy znamená popis obrazu. Ikona není psaná, aby byla postavena na obdiv, ale k modlitbě. Všechny detaily ikony mají svůj symbolický význam, který má vést k setkání s Bohem skrze výjev ikony. Přednášku povede PhDr. Jitka Jonová, Th.D., která přednáší na Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého a zaměřuje se na církevní a liturgické dějiny.

Biblické tance - Věra Kulišťáková

workshop
refektář kláštera dominikánů (mapa č. 2)
Zajímá Vás co jsou biblické tance a jak vypadají? Jde o modlitbu tělem, nemluví jen hlava a ústa, ale celý člověk. Chcete-li se dozvědět více a vyzkoušet si je, není se čeho bát, jde o jednoduché tance složené z kroků a gest, které mají hlubší symboliku.

Jaroslav Knichal

přednáška
Skautský institut (mapa č. 6)
kapacita je plná
Plukovník Jaroslav Knichal je český katolický kněz a hlavní kaplan Armády České republiky. Zúčastnil se zahraničních misí Armády České republiky v Kosovu, Iráku a v Afghanistánu. Během workshopu se podělí o své zkušenosti armádního kaplana, bude mluvit o víře v armádě i na zahraničních misích.
arrow_back